• روشن
  • تیره
  • وارد نشده اید
بهترین روش ها برای پیشگیری از بیماری های واگیردار
بهترین روش ها برای پیشگیری از بیماری های واگیردار

روش های پیشگیری و مبارزه با بیماری های واگیردار

اگر دوست دارید که مهم ترین روش های پیشگیری و مبارزه با بیماری های واگیردار را بدانید با سایت کام بلاگ همراه باشید.

بیماری عفونی ممکن است یک واقعیت اجتناب ناپذیر در زندگی باشد، اما استراتژی های زیادی وجود دارد که به ما کمک می کند از خود در برابر عفونت محافظت کنیم و یک بیماری را پس از ایجاد آن درمان کنیم.

برخی از آنها گام های ساده ای هستند که افراد می توانند انجام دهند. سایر روش های ملی یا جهانی برای تشخیص، پیشگیری و درمان هستند. همه برای سالم و امن نگه داشتن جوامع، ملت ها و جمعیت جهانی بسیار مهم هستند.

واکسن ها و داروها

داروها احتمالاً به اندازه خود بیماری در جامعه بشری وجود داشته است. با این حال، با ظهور صنعت داروسازی مدرن، رویکردهای بیوشیمیایی برای پیشگیری و درمان بیماری‌ها سطح جدیدی از اهمیت را در رابطه در حال تکامل بین میکروب‌ ها و میزبان‌ های انسانی آنها به دست آورده‌اند.

واکسن ها

واکسن یک آماده سازی بیولوژیکی است که ایمنی را در برابر یک بیماری خاص بهبود می بخشد. یک واکسن معمولاً حاوی عاملی است که شبیه یک میکروارگانیسم بیماری زا است و اغلب از اشکال ضعیف یا کشته شده میکروب یا سموم آن ساخته می‌شود. این عامل سیستم ایمنی بدن را تحریک می کند تا آن را به عنوان خارجی تشخیص دهد، آن را از بین ببرد و آن را "به خاطر بسپارد"، به طوری که سیستم ایمنی می تواند راحت تر هر یک از این میکروارگانیسم هایی را که بعدا با آنها مواجه می شود شناسایی و نابود کند. سیستم ایمنی بدن به واکسن‌ها به گونه‌ای پاسخ می‌دهد که گویی حاوی یک پاتوژن واقعی هستند، حتی اگر خود واکسن قادر به ایجاد بیماری نباشد. از آنجایی که واکسن‌ها به طور گسترده در ایالات متحده استفاده می‌شوند، بسیاری از بیماری‌هایی که زمانی رایج بودند - فلج اطفال، سرخک، دیفتری، سیاه سرفه، اوریون، کزاز، و اشکال خاصی از مننژیت - اکنون نادر یا به خوبی کنترل می‌شوند.

افراد واکسینه شده آنتی بادی هایی تولید می کنند که ویروس یا باکتری عامل بیماری را خنثی می کند. آنها بسیار کمتر احتمال دارد که آلوده شوند و آن میکروب ها را به دیگران منتقل کنند. حتی افرادی که واکسینه نشده اند ممکن است توسط مصونیت "جمعی" محافظت شوند، زیرا افراد واکسینه شده اطراف آنها بیمار نمی شوند یا عفونت را منتقل نمی کنند. هر چه نسبت افراد واکسینه شده در یک جامعه بیشتر باشد، احتمال تماس یک فرد مستعد با یک فرد عفونی کمتر است که منجر به مصونیت بیشتر جمعی می شود.

در گذشته، تیمروسال، یک ماده نگهدارنده حاوی جیوه، در برخی از واکسن ها و سایر محصولات استفاده می شد. استفاده از این محصول به موضوع بحث و مناقشه تبدیل شد و برخی معتقد بودند که این ماده باعث اوتیسم در کودکان می شود. تحقیقات گسترده و مستقل هیچ شواهد قانع‌کننده‌ ای مبنی بر مضرات مرتبط با سطوح پایین تیمروسال موجود در واکسن‌ ها ارائه نکرده است. از سال 2001، تیمروسال به طور معمول به عنوان یک نگهدارنده در واکسن های توصیه شده دوران کودکی استفاده نشده است.

آنتی بیوتیک ها و ضد ویروس ها

آنتی بیوتیک ها دارو های قدرتمندی هستند که با عفونت های باکتریایی مبارزه می کنند. آنها یا باکتری ها را می کشند یا از تولید مثل آنها جلوگیری می کنند و به دفاع طبیعی بدن اجازه می دهند پاتوژن ها را از بین ببرند. استفاده صحیح از آنتی بیوتیک ها می تواند جان انسان ها را نجات دهد. اما افزایش مقاومت آنتی بیوتیکی اثربخشی این داروها را محدود می کند. مصرف آنتی بیوتیک طبق دستور، حتی پس از ناپدید شدن علائم، کلید درمان عفونت و جلوگیری از رشد باکتری های مقاوم است.

آنتی بیوتیک ها در برابر عفونت های ویروسی مانند سرماخوردگی یا آنفولانزا عمل نمی کنند. در این موارد، از داروهای ضد ویروسی که با مهار توانایی تولید مثل ویروس یا با تقویت پاسخ ایمنی بدن به عفونت با عفونت مبارزه می‌کنند، استفاده می‌شود. چندین کلاس مختلف از داروها در خانواده ضد ویروسی وجود دارد که هر کدام برای انواع خاصی از عفونت های ویروسی استفاده می شود. (برخلاف داروهای ضد باکتری که ممکن است طیف وسیعی از پاتوژن ها را پوشش دهند، داروهای ضد ویروسی برای درمان طیف محدودتری از ارگانیسم ها استفاده می شود.) داروهای ضد ویروسی اکنون برای درمان تعدادی از ویروس ها از جمله آنفولانزا، HIV، تبخال و هپاتیت B در دسترس هستند. ویروس ها نیز مانند باکتری ها در طول زمان جهش می یابند و در برابر داروهای ضد ویروسی مقاومت می کنند.

درمان های جدید

طب مدرن برای درمان عفونت های مقاوم به دارو به انواع جدیدی از آنتی بیوتیک ها و ضد ویروس ها نیاز دارد. اما خط لوله داروهای جدید در حال خشک شدن است. به عنوان مثال، حدود 40 سال بین معرفی دو دسته مولکولی جدید آنتی بیوتیک ها سپری شد : فلوروکینولون ها (مانند سیپرو) در سال 1962 و اگزازولیدینون ها (مانند زیووکس) در سال 2000.

شرکت‌های بزرگ داروسازی علاقه محدودی به اختصاص منابع به بازار آنتی بیوتیک‌ ها دارند، زیرا این داروهای کوتاه مدت به اندازه داروهایی که شرایط مزمن و بیماری‌های مرتبط با سبک زندگی مانند فشار خون یا کلسترول بالا را درمان می‌کنند، سودآور نیستند. تحقیق و توسعه آنتی بیوتیک نیز گران، پرخطر و زمان بر است. با توجه به اینکه مقاومت به آنتی بیوتیک ها در طول زمان ایجاد می شود و در نهایت باعث کاهش اثربخشی آنها می شود، بازگشت آن سرمایه می تواند غیرقابل پیش بینی باشد.  
داروهای ضد ویروسی جدید نیز کمبود دارند. ساخت این داروها بسیار دشوارتر از داروهای ضد باکتری بوده است، زیرا ضد ویروس ها می توانند به سلول های میزبان که در آن ویروس ها قرار دارند آسیب برسانند. امروزه داروهای ضد ویروسی برای اچ‌ آی‌ وی بیش از هر بیماری ویروسی دیگری وجود دارد و عفونتی را که زمانی حکم اعدام در نظر گرفته می‌شد به یک بیماری مزمن قابل کنترل تبدیل می‌کند. اما داروهای جدید برای مبارزه با سایر عفونت های ویروسی همه گیر مانند آنفولانزا و هپاتیت B و C مورد نیاز است.

برنامه های متعددی برای تحریک تحقیق و توسعه واکسن ها و داروهای جدید ایجاد شده است. وزارت بهداشت و خدمات انسانی ایالات متحده اخیراً سازمان تحقیقات و توسعه پیشرفته زیست پزشکی را تشکیل داده است که رویکردی یکپارچه و سیستماتیک برای توسعه و خرید واکسن‌ها، داروها، درمان‌ها و ابزارهای تشخیصی لازم برای فوریت‌های پزشکی بهداشت عمومی ارائه می‌دهد. مقررات شبکه شتاب درمانی قانون حفاظت از بیمار و مراقبت مقرون به صرفه، که در مارس 2010 توسط پرزیدنت اوباما به تصویب رسید، برای انتقال اکتشافات تحقیقاتی به سمت درمان‌های ایمن و مؤثر با اعطای کمک هزینه از طریق مؤسسه ملی بهداشت به شرکت‌های بیوتکنولوژی و دانشگاه‌ها طراحی شده است. و گروه های حمایت از بیمار. و سازمان‌های غیرانتفاعی که به تسریع کشف و توسعه بالینی درمان‌های جدید برای درمان بیماری‌های عفونی اختصاص یافته‌اند، نیکوکاران، بنیادهای تحقیقات پزشکی، رهبران صنعت و سایر سهامداران کلیدی را برای ایجاد همکاری‌های مؤثر گرد هم می‌آورند.

آگاهی میکروبی

عادات روزانه برخی از قوی ترین دفاع ها را در برابر بیماری های عفونی فراهم می کند. از جمله اقدامات معقولی که می توانید انجام دهید :

واکسیناسیون ها را به روز نگه دارید.

دست های خود را اغلب بشویید. شستن با صابون معمولی و شستشو با آب جاری و به دنبال آن خشک کردن کامل، مهم ترین راه پیشگیری از انتقال بیماری محسوب می شود. استفاده معمول مصرف کننده از محصولات ضد باکتریایی تولید کننده باقیمانده، مانند آنهایی که حاوی ماده شیمیایی تریکلوزان هستند، ثابت نشده است که مزایای سلامتی را به همراه دارد و ممکن است در واقع به مقاومت آنتی بیوتیکی کمک کند.

غذا را با دقت آماده کنید و با آن رفتار کنید.

از آنتی بیوتیک ها فقط برای عفونت های ناشی از باکتری استفاده کنید. عفونت های ویروسی را نمی توان با آنتی بیوتیک درمان کرد. در صورتی که شرایط شما اقتضا کند، ممکن است پزشک یک داروی ضد ویروسی تجویز کند.

در صورت تجویز، هرگونه عفونتی که به سرعت بدتر می شود یا هر عفونتی که پس از مصرف یک دوره آنتی بیوتیک بهبود نمی یابد، به پزشک خود اطلاع دهید.  
مراقب تمام حیوانات وحشی و حیوانات اهلی نا آشنا باشید. پس از هر گونه گزش حیوان، زخم را با آب و صابون تمیز کنید و برای ارزیابی بیشتر با پزشک مشورت کنید.

با استفاده از دافع حشرات و پوشیدن پیراهن های آستین بلند، شلوارهای بلند و کلاه در فضای باز تا حد امکان از نیش حشرات خودداری کنید.

با استفاده از شیوه های ایمن رابطه جنسی از خود محافظت کنید. شما و شریک زندگیتان باید برای بیماری های مقاربتی، از جمله HIV، در صورت وجود هرگونه خطر مواجهه، آزمایش شوید. 

هنگام رابطه جنسی با شریکی که وضعیت نامشخصی دارد، به طور مداوم و صحیح از کاندوم استفاده کنید. از رابطه جنسی با مصرف کننده مواد مخدر تزریقی خودداری کنید.

هنگام سفر یا بازدید از کشورهای توسعه نیافته نسبت به تهدیدات بیماری هوشیار باشید. اگر به مناطقی با خطر متوسط ​​تا زیاد بیماری می روید، از یک منبع قابل اعتماد مانند WHO یا CDC راهنمایی بخواهید.

عادات سالمی مانند خوب غذا خوردن، خواب کافی، ورزش و پرهیز از مصرف دخانیات و مواد مخدر را به دست آورید.

ظرفیت بهداشت عمومی

ماموریت بهداشت عمومی حفظ و ارتقای سلامت جامعه به عنوان یک کل است. بنابراین، پاسخگویی موثر به تهدیدات بیماری های عفونی نیازمند یک سیستم بهداشت عمومی قوی است. در ایالات متحده، نظارت بر سلامت عمومی برای بیماری های عفونی از طریق آژانس های مختلفی انجام می شود. ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی و سایرین موارد بیماری های عفونی قابل اطلاع (که توسط کدهای بهداشتی محلی و استانی تعریف شده است) را به ادارات بهداشت ایالتی گزارش می کنند. مقامات وزارت بهداشت ایالتی به نوبه خود گزارش های بیماری را تأیید می کنند، شیوع بیماری را نظارت می کنند، شیوع احتمالی را شناسایی می کنند و یافته های خود را به CDC ارسال می کنند. CDC و سایر آژانس های فدرال، از جمله اداره غذا و دارو، وزارت کشاورزی ایالات متحده، و وزارت دفاع ایالات متحده، به طور مستقل اطلاعات را برای نظارت بر بیماری جمع آوری و تجزیه و تحلیل می کنند.

حامیان سلامت عمومی خواستار نظارت بهتر بر بیماری های عفونی در سراسر کشور شده اند. از جمله توصیه های آنها : سیستم ملی گزارش بیماری های عفونی الکترونیکی. روش‌های نوآورانه نظارت بر بیماری (مانند گزارش‌دهی آزمایشگاهی خودکار بیماری‌های عفونی یا جمع‌آوری سیستماتیک گزارش‌های غیررسمی بیماری از اینترنت). و تقویت کل سیستم بهداشت عمومی، که در طول تاریخ در مقایسه با تحقیقات زیست پزشکی، بودجه کمتری داشته است.

نظارت نزدیک یا واقعی علائم پیش تشخیصی غیراختصاصی شیوع بیماری - یک روش نظارتی نوآورانه است که توسط برخی شهرها و ایالت ها با کمک دولت فدرال به عنوان ابزاری برای ارائه هشدارهای اولیه در مورد بیماری های عفونی مورد بررسی قرار گرفته است. شیوع بیماری نظارت سندرمی بر این ایده استوار است که پس از قرار گرفتن در معرض بیماری های عفونی در مقیاس بزرگ در یک حمله اپیدمی یا بیوتروریستی، افراد ابتدا علائم را بروز می دهند، از محل کار یا مدرسه دور می مانند و سعی می کنند قبل از مراجعه به پزشک خود را معالجه کنند. بنابراین، این سیستم‌ ها غیبت از مدرسه و محل کار، فروش داروهای بدون نسخه، تماس‌های 9-1-1 مربوط به بیماری و سایر الگوهایی را که نشان دهنده شیوع بیماری هستند، نظارت می‌کنند. با این حال، بیشتر نظارت ها همچنان بر ردیابی عفونت های گزارش شده متمرکز است.

ایمنی مواد غذایی

بیماری های ناشی از غذا تا حد زیادی قابل پیشگیری هستند - اما هدف نیاز به هوشیاری در هر مرحله از مزرعه تا سفره دارد. شیوه های خوب کشاورزی و تولیدی می تواند گسترش میکروب ها را در بین حیوانات کاهش دهد و از آلودگی غذاها جلوگیری کند. نظارت بر کل فرآیند تولید مواد غذایی می‌تواند خطرات و نقاط کنترلی را مشخص کند که در آن‌ها می‌توان از آلودگی جلوگیری، محدود یا حذف کرد. یک روش رسمی برای ارزیابی کنترل ریسک، نقطه کنترل بحرانی تجزیه و تحلیل خطر یا سیستم HACCP (تلفظ "has-sip") نامیده می شود. اصول ایمنی HACCP برای اولین بار توسط ناسا برای اطمینان از ایمن بودن غذای مصرف شده توسط فضانوردان ایجاد شد. اکنون در طیف گسترده ای از غذاها از جمله گوشت، مرغ، غذاهای دریایی، آب میوه ها و سایر محصولات اعمال می شود.

در سال‌های اخیر، دفتر پاسخگویی دولت ایالات متحده، مدافعان ایمنی غذا و قانون‌گذاران مشکلات ناشی از ماهیت پراکنده سیستم ایمنی غذای کشور را مستند کرده‌اند. حداقل دوازده آژانس فدرال، که حداقل 30 قانون مختلف را اجرا می کنند، در نظارت بر ایمنی عرضه مواد غذایی کشور نقش دارند. طرفداران توصیه کرده اند که تمام فعالیت های ایمنی مواد غذایی در یک سازمان فدرال واحد با یک ماموریت واحد ادغام شود.

همکاری بین المللی

مرزهای ملی مانعی ناچیز برای تهدید بیماری های عفونی می کند. در دهکده جهانی بسیار به هم پیوسته و به آسانی قابل عبور و مرور زمان ما، مشکل یک ملت به زودی به مشکل هر ملت تبدیل می شود. بنابراین، بسیاری از استراتژی‌هایی که در بالا توضیح داده شد، باید در سراسر جهان، نه فقط در سطح ملی، اجرا شوند تا تأثیر واقعی داشته باشند.

برچسب ها :

رتبه : 5

1 نفر

کام بلاگ همواره به کمک‌ های شما عزیزان دلگرم بوده است …
حمایت از کام بلاگ
محل تبیغات شما
پوشیدنی ها

بهترین فناوری های پوشیدنی جهان

بهترین فناوری های پوشیدنی جهان
لپ تاپ

بررسی Surface Pro 8 : بهترین تبلت ویندوزی مایکروسافت

بررسی Surface Pro 8 : بهترین تبلت ویندوزی مایکروسافت
مادربرد

مادربرد چیست و انواع مادربردها کدام اند

مادربرد چیست و انواع مادربردها کدام اند
اینترنت و شبکه

دانلود وی پی ان برای گوشی اندرویدی با لینک مستقیم

دانلود وی پی ان برای گوشی اندرویدی با لینک مستقیم
بررسی لپ تاپ

بررسی کامل و کاربردی لپ تاپ مک بوک پرو 16

بررسی کامل و کاربردی لپ تاپ مک بوک پرو 16
دهان و دندان

همه علل و علائم پوسیدگی دندان و راه های پیشگیری و درمان

همه علل و علائم پوسیدگی دندان و راه های پیشگیری و درمان
حافظه رم

انواع حافظه کامپیوتر

انواع حافظه کامپیوتر
کامپیوتر

کامپیوتر و کاربرد های آن

کامپیوتر و کاربرد های آن
فال

فال سالانه پیشگویی سال 2023

فال سالانه پیشگویی سال 2023
لپ تاپ

بررسی Surface Pro 8 : بهترین تبلت ویندوزی مایکروسافت

بررسی Surface Pro 8 : بهترین تبلت ویندوزی مایکروسافت
دوربین

دوربین ارزان قیمت و سبک Sony ZV 1F معرفی شد

دوربین ارزان قیمت و سبک Sony ZV 1F معرفی شد
اخبار فناوری ایران

واتساپ و اینستاگرام چه زمانی رفع فیلتر میشوند

واتساپ و اینستاگرام چه زمانی رفع فیلتر میشوند
اینترنت و شبکه

دانلود وی پی ان برای گوشی اندرویدی با لینک مستقیم

دانلود وی پی ان برای گوشی اندرویدی با لینک مستقیم
علمی

ماموریت جدید و مهم ناسا برای مطالعه طوفان ها

ماموریت جدید و مهم ناسا برای مطالعه طوفان ها
فرهنگ و هنر

حمله دوباره گودزیلا به پرده سینما

حمله دوباره گودزیلا به پرده سینما
علمی

تسلا نیمه آزمایشی را به پایان رساند

تسلا نیمه آزمایشی را به پایان رساند
تبلت

آیا آیپد 16 اینچی اپل در سال 2023 وارد بازار میشود

آیا آیپد 16 اینچی اپل در سال 2023 وارد بازار میشود
گجت

حلقه هوشمند سامسونگ چیست و چه کاربردی دارد

حلقه هوشمند سامسونگ چیست و چه کاربردی دارد
فرهنگ و هنر

حمله دوباره گودزیلا به پرده سینما

حمله دوباره گودزیلا به پرده سینما
فال

دقیق ترین فال تاروت با جزئیات کامل برای سال 1402

دقیق ترین فال تاروت با جزئیات کامل برای سال 1402
موبایل

بهترین گوشی های گیمینگ به همراه قیمت

بهترین گوشی های گیمینگ به همراه قیمت
تبلت

بهترین تبلت ها برای گیم زدن

بهترین تبلت ها برای گیم زدن
پوشیدنی ها

بهترین فناوری های پوشیدنی جهان

بهترین فناوری های پوشیدنی جهان
کامپیوتر رومیزی

بهترین کامپیوترهای رومیزی دنیا

بهترین کامپیوترهای رومیزی دنیا
پردازنده

قوی ترین پردازنده های دنیا

قوی ترین پردازنده های دنیا
حافظه رم

انواع حافظه کامپیوتر

انواع حافظه کامپیوتر
پردازنده گرافیکی

بهترین پردازنده های گرافیکی جهان و ایران

بهترین پردازنده های گرافیکی جهان و ایران
برسی لوازم جانبی

بررسی بهترین لوازم جانبی موبایل در بازار

بررسی بهترین لوازم جانبی موبایل در بازار
متخصصین

اصلی ترین نشانه های پاره شدن تاندون پا چیست

اصلی ترین نشانه های پاره شدن تاندون پا چیست
موبایل

اهمیت تلفن همراه در زندگی روزمره ما و در زندگی دانشجویی

اهمیت تلفن همراه در زندگی روزمره ما و در زندگی دانشجویی
بررسی تلویزیون

بررسی تلویزیون سونی X90J 4K

بررسی تلویزیون سونی X90J 4K
برسی لوازم جانبی

بررسی هواوی میت 50 پرو

بررسی هواوی میت 50 پرو
استخدام

جزئیات آزمون استخدامی آموزش و پرورش

جزئیات آزمون استخدامی آموزش و پرورش
پیشگیری و بیماریها

چگونه میتوانیم چشم های خود را در خانه معاینه کنیم

چگونه میتوانیم چشم های خود را در خانه معاینه کنیم
سلامت خانواده

اگه میخای همیشه سالم بمونی حتما اینو بخون

اگه میخای همیشه سالم بمونی حتما اینو بخون
دیدنی ها

جایی که دقیقا عمیق ترین نقطه در جهان است

جایی که دقیقا عمیق ترین نقطه در جهان است
فال

دقیق ترین فال تاروت با جزئیات کامل برای سال 1402

دقیق ترین فال تاروت با جزئیات کامل برای سال 1402
سایر موارد علمی

آیا واقعا آدم فضایی ها در جهان ما وجود دارند

آیا واقعا آدم فضایی ها در جهان ما وجود دارند
سایر موارد علمی

دانشمندان بالاخره بزرگترین رمز و راز تاریخ را کشف کردند

دانشمندان بالاخره بزرگترین رمز و راز تاریخ را کشف کردند
نجوم

نجوم چیست و مهمترین ابزار نجوم چیست

نجوم چیست و مهمترین ابزار نجوم چیست
سیستم عامل

رتبه بندی تمامی 12 نسخه ویندوز

رتبه بندی تمامی 12 نسخه ویندوز
سایر موارد علمی

رمزگشایی عجیب ترین و کمیاب ترین نماد چلیسام

رمزگشایی عجیب ترین و کمیاب ترین نماد چلیسام
دانشگاه

همه آنچه که باید درباره سهمیه کنکور 1402 بدانید

همه آنچه که باید درباره سهمیه کنکور 1402 بدانید
اختراعات

باحال ترین و جذاب ترین اختراعات جهان تا به امروز

باحال ترین و جذاب ترین اختراعات جهان تا به امروز
سایر موارد علمی

تأثیر فرکانس های مختلف بر بدن انسان

تأثیر فرکانس های مختلف بر بدن انسان